Przejdź do treści

Yuval Noah Harari – Nexus. Krótka historia informacji

Od epoki kamienia do sztucznej inteligencji

Czy każda książka zmuszająca do analizy i wytężenia umysłu musi być trudna w odbiorze? Nie. To dzieło jest przykładem na to, że dobry warsztat i odpowiedni styl powodują, że nawet tak trudny do ogarnięcia dla zwykłego Kowalskiego materiał otrzymujemy w przystępnej dla laików formie.

W tej książce Yuval Noah Harari uzmysławia czytelnikowi jak istotną rolę w kształtowaniu naszego świata pełni przepływ informacji. Według autora ludzkość przebyła długą drogę od epoki kamienia łupanego do ery cyfrowej, ale wszelkie dokonany przy okazji odkrycia, osiągnięcia i pokonane przeszkody rozwojowe, społeczne i technologiczne nie zapewniły nam ostatecznego bezpieczeństwa. Sami stworzyliśmy sytuację, w której fala dezinformacji, niepokoje społeczne, powroty zapomnianych, wydawałoby się,  ideologii społecznych i politycznych pchają nas, jeśli nie na skraj przepaści, to na pewno w niezłe bagno. To w jaki sposób podejdziemy do szeroko rozumianej sztucznej inteligencji pozwoli nam przetrwać, lub stanie się gwoździem do przysłowiowej trumny ludzkości.

Harari, będący zdecydowanie bardziej popularyzatorem nauki, niż historykiem, pokazuje współczesne problemy i pojęcia na tle zjawisk historycznych. Często ilustruje własne tezy konkretnymi przykładami z przeszłości, co pozwala łatwiej dotrzeć z przekazem do czytelnika. Nie boi się krytykować religii i populistów stawiając na pierwszym miejscu fakty i zdobycze nauki.

Cesarstwo Rzymskie, Kościół katolicki, Trzecia Rzesza – wszyscy wykorzystywali odpowiednio sterowaną informację do osiągania swych celów. Na podstawie takim między innymi przykładów Harari przekonuje czytelnika, że sztuczna inteligencja rozwijana bez należytej kontroli i staranności stanowi zagrożenie dla naszej dalszej egzystencji. Przy okazji Harari uzmysławia czytelnikowi, że historia to nie jest zamknięty, nieistotny współcześnie rozdział dziejów ludzkości ale raczej klucz do zrozumienia schematów i zmian kształtujących naszą teraźniejszość.

Książka ta stanowi fascynujące w swej formie ostrzeżenie przed lekceważeniem sztucznej inteligencji, ale jednocześnie wskazuje co trzeba zrobić, by uniknąć katastrofy. Warto ją przeczytać, by zrozumieć lepiej otaczającą nas cyfrową rzeczywistość, która przez naszą nieuwagę, może zamienić się w zaciśnięta na szyi pętlę.

                                                                                                              Maksymilian Tichy

Yuval Noah Harari Nexus. Krótka historia informacji

Wydawnictwo Literackie, rok 2024, przekład: Justyn Hunia

Tagi: